Jak končí vytříděný odpad

Název:  Jak končí vytříděný odpad,  zdroj  MF Dnes,   Autor:  Lenka Brdková,  datum:  21.10.2016

odkaz: http://zprávy.idnes.cz/mfdnes.asp

 

Vezměme to od konce, respektive od papíru. Ten se sbírá už dlouho, však jsme ho všichni nosili jako děti do školy.

Papír se recykluje velmi snadno, ale ne donekonečna. Podstatou jeho recyklace je totiž mletí a při něm se celulózová vlákna zkracují. Když jsou příliš krátká, už z nich nejde papír znovu vyrobit. Poslední fází papíru jsou schránky na vajíčka nebo toaletní papír. Ještě předtím však poslouží třeba jako noviny.

Naopak sklo se dá recyklovat donekonečna, prostě se ve sklárnách znovu roztaví a z lahve od majolky nebo od vína vznikne třeba okenní výplň. Mimochodem – víte, čím se sklo barví? Minerály. Třeba takový selen vykouzlí červené sklo, kobalt modré a oxidy mědi tyrkysové. Právě kvůli těmto a jiným podobným příměsím je potřeba dávat do jednoho kontejneru sklo čiré (bez příměsí) a sklo barevné.

 

Doba plastová

 

Základní surovinou pro výrobu plastů je ropa a její zásoby nejsou nekonečné. Protože u nás nemáme žádná její ložiska, musíme ji kupovat a zpracovávat v rafineriích, což není zrovna levné a navíc ani příliš šetrné k životnímu prostředí.

Platí i to, že plasty jsou téměř nezničitelné – což je pozitivní, když si v nich chceme domů přinést třeba šampon na vlasy, olej na smažení nebo jogurt, ale už méně to potěší, pokud je chceme nějakým způsobem zlikvidovat. Právě proto je důležité je používat opakovaně.

Z recyklovaných plastů se vyrábí třeba barevné prvky na dětská hřiště, různé bytové a zahradní doplňky, jako jsou rohožky, květináče či zatravňovací dlaždice, ale také interiéry aut nebo desky protihlukových valů kolem silnic a železnic.

Z PET lahví se dělají vlákna, z nichž vznikají koberce, ale i oblečení, například populární fleece. Na jednu mikinu je potřeba zhruba 50 PET lahví. Pytlíky, do nichž si v supermarketu dáváte ovoce nebo pečivo, tašky a fólie se přidávají do paliva pro cementárny či jiné průmyslové provozy a z tvrdších plastových lahví od sprchových gelů jsou palety na zboží.

<< Předchozí Další >>