Nová technika přemění plastový odpad na palivo

Název: Nová technika přemění plastový odpad na palivo

Zdroj: elogistika.info,  Autor: Petr Bartík,  datum:  27.09.2016,  odkaz:  http://www.elogistika.info/nova-technika-premeni-plastovy-odpad-na-palivo/

„Syntetické plasty jsou základní součástí moderního života, ale naše ohromná spotřeba vytvořila vážné ekologické problémy,“ říká chemik Zhibin Guan.

„Naším cílem bylo prostřednictvím tohoto výzkumu řešit otázku plastového znečištění a možnost vytvořit nový zdroj kapalného paliva.“

Typy polyetylenu, které se používají při výrobě nápojových a potravinářských obalů, jsou inertní, a proto není pravděpodobné, že by reagovaly s některou chemikálií běžně se vyskytující v jídle. Bohužel to také znamená, že se snadno nerozloží, a to ani za pomoci substancí, které se aplikují na recyklovatelné materiály.

Tato skutečnost často vedla k různým alternativním metodám recyklace. Zde jsou příklady:

recyklace svačinových sáčků (odkaz)

produkty utkané z plastových strun (odkaz)

obydlí postavené z plastových lahví (odkaz)

Bohužel standardní průmyslová metoda pro recyklaci takového plastového odpadu obvykle zahrnuje méně „přátelskou“ formu likvidace. Ve skutečnosti způsobí více škody než užitku, protože tato metoda využívá lepkavé chemikálie nebo zahřívání materiálu až na téměř 400 stupňů Celsia, aby se narušila chemická vazba plastu – tím vznikají v nekontrolovatelném množství škodlivé vedlejší produkty, jako je uhlovodíkový plyn, olej a vosk.

Nová metoda, která vzešla z americko-čínské spolupráce, produkuje méně toxických vedlejších produktů a více užitečných látek.

Za použití alkanů (nasycených uhlovodíků, ve kterých jsou vodíkové a uhlíkové atomy uspořádané v rozvětvené formaci), byli vědci schopni oddělit a rekonstituovat polymerní molekuly do jiných užitečných látek.

Díky této metodě se za mírnějších podmínek a více kontrolovatelným způsobem selektivně degraduje celá řada PE plastů do paliv a vosku. Podle výzkumníku může nová metoda zcela degradovat PE sloučeniny do použitelného oleje či vosku za pouhý jeden den a za teploty 175 stupňů Celsia.

Budoucí práce vědců bude spočívat v řešení účinnosti, zvýšení životnosti a aktivity katalyzátoru, snížení nákladů a vyvíjení procesů, které pomůžou proměnit jiné typy plastového odpadu do použitelných produktů.

<< Předchozí Další >>