Vláda schválila novelu obalového zákona

Název:

Vláda schválila novelu obalového zákona, která se také týká lehkých plastových tašek

Zdroj:

http://zemedelec.cz + kurzy.cz

Datum:

22.06.2016

Odkaz:

http://zemedelec.cz/vlada-schvalila-novelu-obaloveho-zakona-ktera-se-take-tyka-l...

V českých obchodech by už neměly být v blízké budoucnosti zdarma ani lehké plastové tašky, návrh novely obalového zákona zahrnující evropský požadavek dnes schválila vláda. Bezplatné budou jen pytlíky například na rohlíky, řekl ministr životního prostředí Richard Brabec. Obchodníci zřejmě budou mít zakázáno poskytovat lehké plastové tašky od roku 2018, v řadě obchodů přitom již k opatření přistoupili.

Novelu pošle vláda do sněmovny, podle ministerstva je třeba ji přijmout nejpozději během letošního listopadu. V opačném případě České republice hrozí se strany Evropské unie pokuta ve výši minimálně 54 milionů korun.

Podle informace od Svazu obchodu a cestovního ruchu u obchodních řetězců, které přestaly rozdávat tašky zdarma a zpoplatnily je, poklesla jejich produkce v desítkách procent, u některých řetězců dokonce i o více než o polovinu.

Podle studie Evropské komise z roku 2011 se v ČR pohybuje spotřeba všech plastových tašek, včetně silnostěnných i tenkých sáčků, kolem 300 kusů na osobu a rok. Cílem opatření je trvale snížit jejich spotřebu. Podle Evropské unie by roční spotřeba do konce roku 2019 neměla přesáhnout 90 kusů na osobu a do konce roku 2025 by se měla snížit na 40 kusů.

Novela má v návaznosti na směrnici zavést také povinnost označovat biologicky rozložitelné a kompostovatelné plastové odnosné tašky.

Návrh dále stanovuje nové cíle recyklace a celkového využití obalového odpadu do roku 2020. Recyklace by se měla zvýšit ze 60 procent na 70 procent, celkově by se mělo využít 80 procent obalů.

Novela by měla upravit povinnost obchodníků nabízet nápoje nejen v nevratných, ale i ve vratných skleněných obalech.

<< Předchozí Další >>