Čína chce zakázat dovoz odpadů

Název:

Čína chce zakázat dovoz odpadů

Zdroj:

odpady-online.cz

Autor:

Jarmila Šťastná

Datum:

09.10.2017

Odkaz:

http://odpady-online.cz/cina-chce-zakazat-dovoz-odpadu/

Čína v srpnu oznámila WTO (World Trade Organization), že omezí dovozy některých odpadů, aby ochránila své životní prostředí.

Co to bude znamenat pro nás a recyklační průmysl?   
Zákaz by se měl týkat více než dvaceti položek, mezi něž patří také plastový 
odpadsběrový papír nebo odpad z textilních materiálů.   
Čína se stala v průběhu posledních několika let častým cílem 
recyklačního průmyslu z celé Evropy i USA. Rostoucí třídění odpadů není vždy doprovázeno odpovídajícím růstem průmyslu, který by separované komodity zpracovával... 
Platí to zejména u plastů, papíru nebo elektroniky. Přebytky proto obvykle směřují do zemí třetího světa, dosti často nelegálně. Týká se to zejména vysloužilých spotřebičů, pro jejichž rozebírání se využívá levná pracovní síla a neexistující ekologické standardy v zemích třetího světa.

Vedle toho však zejména do Číny nebo Indie směřují i velké zásilky z podniků zpracovávajících u nás vytříděné suroviny. Regranuláty, PET flaky nebo vytříděný sběrový papír jsou tam surovinou pro recyklační průmysl, který se v Číně nebo Indii bouřlivě rozvíjí.

Navíc jsou tyto komodity zajímavé i pro dopravce: odpady jsou významnou komoditou pro vytěžování prázdných kontejnerů při zpáteční cestě do Číny, poté co vyložily zboží určené pro Evropu.

Příznivci cyklické ekonomiky doufají, že tyto kroky Číny přispějí k větším investicím do recyklačního průmyslu v zemích, odkud jsou dnes odpady exportovány do třetích zemí.

Odborníci varují před příliš optimistickým očekáváním ohledně budování domácích kapacit. Dobře to vyjádřila Anne Germainová, zástupkyně NWRA (National Waste and Recycling Association): „Samozřejmě se budou rozvíjet další trhy, ale nemůže se to stát okamžitě. Nemůžete postavit továrny přes noc, protože to vyžaduje čas. Kapacity, které máme k dispozici, jsou omezené”.

Upozorňuje také, že ceny komodit a poptávka po nich mohou být mnohem pohyblivější než dosud a podle nejhoršího scénáře bude nutné některé recyklovatelné materiály posílat na skládky.

Jarmila Šťastná 

 

Celý článek si můžete přečíst v říjnovém čísle časopisu Odpady, kde naleznete speciál věnovaný tomuto aktuálnímu tématu.

<< Předchozí Další >>